apacge servver status previewOstatnimi czasy szukałem prostego narzędzia do monitoringu serwera apache, a dokładnie analizy ruchu dla konkretnych wirtualnych hostów, a najlepiej gdyby to narzędzie potrafiło wyświetlić zbiorcze statystyki dla kilku serwerów. Oczywiście dobrze by było gdyby owe narzędzie było darmowe. Po kilku minutach spędzonych z Google udało mi się znaleźć coś takiego.

Oryginalnie skrypt pozwalał na wyświetlenie dwóch widoków. Pierwszy widok to statystyki szczegółowe a drugi to ogólny widok dla wszystkich wirtualnych hostów serwera apache. Jako że skrypt został napisany w PHP postanowiłem go na szybko przerobić, dodać mu trochę nowych funkcjonalności oraz poprawić graficznie. Oryginalnie skrypt potrafił wyświetlać statystyki tylko z jednego serwera, aktualnie w pliku konfiguracyjnym możemy zdefiniować tablice z listą serwerów. Zrezygnowałem tutaj także z widoku szczegółowego. Zmianie uległa także kolorystyka i wygląd, teraz  skrypt w zależności od ilości połączeń zmienia się kolor.  Statystyki są też sortowane od tych z najwyższą średnią do tych z najniższą, przy czym sa pomijane wszystkie te których średnia jest mniejsza od 1. W pliku konfiguracyjnym inc.config.php mamy możliwość zdefiniowania wcześniej już wspomnianej listy serwerów, częstotliwości odświeżania (tu należy zwrócić uwagę na ilość monitorowanych serwerów i czasu jaki zabiera skryptowi pobranie aktualnego statusu serwera), możemy zdefiniować też okres zbierania statystyk. Obok wartości maksymalnych/średnich/ aktualnych wyświetlana jest tendencja połączeń rosnąca lub malejąca. Jak już wcześniej wspomniałem skrypcik był robiony na „szybko” tak że nie liczcie na OO programming czy pełną zgodność ze standardami w3c :). Tak że zachęcam do ściągania i komentowania.

 

Pobierz wersja : as.tar.gz (3.3 KB) lub as.zip (4.1KB)

 

 

apacge servver status preview

 

 

 

 

Article Global Facebook Twitter Myspace Friendfeed Technorati del.icio.us Digg Google StumbleUpon Eli Pets

2 odpowiedzi to “Apache Visual Server Status – graficzne statystyki serwera Apache”

  1. PRE Says:

    Wlasnie przypadkiem odwiedzilem Twojego bloga i znalazlem cos, czego od dawna szukalem (statystyki vhostow) Czy widziales lub jestes w stanie przerobic swoj skrypt tak, aby te statystyki dalo sie monitorowac w Cacti (SNMP) ??

  2. Sławek Says:

    No niestety nie spotkałem się z czymś takim, a skrypt raczej nie nadaje się do tego typu przeróbek, powodzenia w szukaniu :)

Zostaw komentarz

*