LIGHTTPD vs NGINX vs Cherokee

Marzec 15th, 2011 by Sławek

Po ostatnich problemach z konfiguracją lighttpd stwierdziłem że trzeba poszukać dla niego alternatywy. Jako że lighttpd służył mi do serwowania elementów statycznych (css,js, media) , postanowiłem porównać wydajność 3 serwerów www . W szranki staneły lighttpd, nginx oraz Cherokee.

Jak już wcześniej wspomniałem, lighttpd wykożystywałem do serwowania treści statycznych dla tego też testy będą porównywały prędkość ładowania się w/w treści, a dokładnie 3 różniących się rozmiarem plików (ok. 50KB,20KB i 2KB ). Testy przeprowadzałem na dość wiekowej maszynie z procesorem Intel(R) Pentium(R) D CPU 3.00GHz oraz 2GB pamięci RAM na pokładzie. Wszystko pracowało pod kontrolą systemu Fedora 13 (Goddard) w wersji 64Bit· Konfiguracja serwerów www była domyślna taka jaka jest dostarczana wraz pakietami rpm, jedyne co zostało zmieniane to limit jednoczesnych połączeń oraz katalog document-root. Testy przeprowadzane były z osobnej maszyny, podłączonej do 1Gb sieci LAN w której znajdował się testowy serwer.

Wyniki pochodzą z programu ApacheBench w wersji 2.3, polecenie testujące wyglądało tak :

ab -n 100000 -c 500 http://testowany.url.serwera
Serwer 50KB 20KB 2KB
lighttpd 1.4.26 90 req/s 48 req/s 14,5 req/s
nginx 0.8.53 81 req/s 43 req/s 23 req/s
Cherokee 1.0.6 70 req/s 30 req/s 11 req/s

 

Podsumowanie :

Jak widać na załączonej powyżej tabelce, definitywnym zwyciezcą jest Cherookie. Co do samego zwycięzcy nie ma wątpliwości, o tyle jeśli bym miał przyznąć 2 i 3 miejsce to miałbym problem. W przypadku plików 20KB i 50KB  o wiele szybciej serwował te pliki nginx, natomiast w przypadku pliku 2KB, zdecydowanie lepiej sobie z tym dawał rade lighttpd.

Jak widać zwyciezcą jest LIGHTTPD, za nim zaraz NGINX a na ostatnim miejscu Cherokee. Jedynie przy pliku o rozmiarze 2KB widać wyraźną przewagę NGINX-a nad po zostałymi konkurentami. Oczywiście wiarygodność testów daje wiele do życzenia, poniważ były robione na szybko dlatego też mogły wkraść się jakieś błędy pomiarowe. Podejżewam że odpowiednia konfiguracja testowanych serwerw może mieć znaczny wpływ na wyniki.

 

 

 

Article Global Facebook Twitter Myspace Friendfeed Technorati del.icio.us Digg Google StumbleUpon Eli Pets

Zostaw komentarz

*